V kraji musí dojít k plošnému hubení potkanů

hubení potkanů

Hlodavci ze sídlišť, zejména potkani, se na začátku roku v kraji přemnožili. Velký problém nastal v Třinci, kde se aktuálně hromadně čistí všechny jámy pro podzemní kontejnery a dochází k plošnému hubení potkanů.

Důvodem jsou nejspíš právě zmíněné podzemní nádoby, ke kterým se hlodavci snadnou dostanou. Hromadí se v nich nejrůznější odpadky i vyhozené potraviny. Třinec taky uvažuje o výměně podzemních nádob za modernější nadzemní typy. Původní nádoby jsou zde zapuštěné již od 90. let a způsobovaly téměř každý rok přemnožená potkanů, které vedlo k jejich plošnému hubení.

Přečtěte si také: V kraji vzrostl počet znásilnění a domácího násilí.

Nejvíce trpí sídliště

Největší výskyt potkanů je klasicky na sídlištích, proto zde město instalovalo několik hermeticky uzavíratelných nádob, které zabrání vniknutí zvířat. Lidé vyhazují stále více jídla a nepřemýšlejí nad tím, že tím vytvářejí ideální podmínky pro přemnožení hlodavců. Potkaní populace je pak nutné držet pod kontrolou a jejich výskyt mapovat.

Mluvčí Severomoravských vodovodů také apeluje na občany, aby nevyhazovali zbytky jídel do kanalizace, protože tím podporují šíření a rozmnožování těchto hlodavců.

Jak bude hubení probíhat?

Plošná deratizace proběhne víceméně napříč celým krajem od Frýdecko-Místecka, přes Havířovsko a Karvinsko. Nejdříve se položí první nástrahy a po dvou až třech týdnech další. Díry od hlodavců se zasypou.

Uvidíme, jaká kraj přijme opatření tak, abychom příští rok nemuseli opět řešit stejnou invazi potkanů tak, jak je tomu téměř na začátku každého jara.