Festival Jeden svět v Ostravě nabídne mnoho kvalitních snímků

festival jeden svět

✔️

Filmový festival, který každoročně probíhá v různých městech v České republice a upozorňuje na aktuální světové problémy. Promítané filmy jsou z dílen mnoha světových tvůrců. Jak vypadá letos program v Ostravě?

Kromě Ostravy se festival uskuteční v dalších 27 městech, například v Praze, Olomouci, Lounech, Znojmě, Brně a dalších. Tradičně přesáhnou filmy i naši hranici, a to tentokrát od 20. do 27. dubna v Bruselu

Letošní téma

Každý rok se volí jedno zaštiťující téma, letos jím je Cena bezpečí. Téma proniká všemi filmy, ať už je to v kontextu hledání bezpečí nebo mapování nejistoty a s nimi spojenými problémy. Ředitel festivalu Ondřej Kamenický říká, že právě tímto tématem chtějí publikum přimět k zamyšlení nad různorodými projevy strachu.

Přečtěte si také: Projekt Eden má pozvednout Karvinou.

A jak letos vypadá program?

Filmy, které se na plátně objeví ukáží svědectví z Ukrajiny, ale také dokument o vraždě slovenského novináře a jeho snoubenky. Návštěvnící zavítají i na Pamír, kam se vydaly mladé cestovatelky. Bezpečí a cenu za ni můžeme hledat také ve vztazích, i těch nevšedních polamorních, o kterých bude snímek Šťastně až navěky.

Tématem, které se objevuje stále častěji, je influencerství a to, že se do této sféry dostávají stále mladší lidé, dokonce děti. O jedné mladé influencerce, která sice žije možná snový život, ale platí za něj svou cenu, pojednává snímek Dívčí gang.

Trocha historie

Jeden svět rozhodně není žádnou festivalovou novinkou, existuje už přes 20 let a je součástí společnosti Člověk v tísni. Ukazuje návštěvníkům jedinečné dokumentární snímky o lidských právech z celého světa. Jedná se o jeden z největších festivalů svého druhu na světě.