Vodní záchranný tým hasičů odjel na cvičení do Itálie

Vodní záchranný tým hasičů odjel na cvičení do ItálieVodní záchranný tým hasičů odjel na cvičení do Itálie

Téměř čtyři desítky hasičů z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK), členů mezinárodního vodního záchranného odřadu WASAR (Water Search and Rescue), vyjely v neděli 11.3.2018 do Itálie na mezinárodní cvičení PIEMODEX, zaměřené na záchranu osob při povodních. Koná se v severoitalské oblasti Piemonte v okolí města Alessandria pro týmy z ČR, Španělska, Belgie a Lucemburska.Téměř čtyři desítky hasičů z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK), členů mezinárodního vodního záchranného odřadu WASAR (Water Search and Rescue), vyjely v neděli 11.3.2018 do Itálie na mezinárodní cvičení PIEMODEX, zaměřené na záchranu osob při povodních. Koná se v severoitalské oblasti Piemonte v okolí města Alessandria pro týmy z ČR, Španělska, Belgie a Lucemburska.

Tým WASAR veze 12 vozidel, včetně čtyř kontejnerových automobilů s kontejnery s vybavením na záchranu osob a čtyř motorových člunů jako přívěsu. Obsah cvičení znají moravskoslezští hasiči jen rámcově. Jeho součástí budou vstupní celní a pasové procedury, které by WASAR čekaly v případě skutečné pomoci v cizí zemi.
Profesionální hasiči z HZS MSK jsou v současné době aktivně zapojeni do dvou velkých mezinárodních projektů Evropské unie – MODEX a DIRECT.

Název cvičení MODEX je odvozen z anglického MOdule EXercise (cvičení modulů). V Moravskoslezském kraji se uskutečnilo loni v listopadu jedno z celkově čtyř takových cvičení, připravovaných postupně v letech 2017 a 2018 v Polsku, ČR, Itálii a Francii. Cvičení v Moravskoslezském kraji bylo zaměřeno na vysokokapacitní čerpání vody a odběr a analýzy vzorků v souvislosti se životním prostředím. Zapojily se do něj téměř dvě stovky cvičících z šesti evropských zemí a organizátorů – Polska, Rumunska, Itálie, Nizozemska, Litvy a Lotyšska.
HZS MSK se loni zapojil do třístranného dlouhodobého projektu EU DIRECT (Disaster Resilient Communities and Towns), jehož součástí je celkem šest pětidenních výcviků v ČR, Slovinsku a Černé Hoře a další společné mezinárodní akce, například odborné konference, zaměřené na zkušenosti ze snižování rizik při velkých katastrofách. Hasiči-lezci z HZS MSK jedou na cvičení do Slovinska za týden.

Vodní záchranný tým hasičů

Vodní záchranný tým hasičů