Ostravská univerzita je stále v problémech, nedostatek financí odrazuje pedagogy

Ostravská univerzita je stále v problémech, nedostatek financí odrazuje pedagogy

Ostravská univerzita se pohybuje v problémech už delší dobu. Vše začalo na lékařské fakultě, kde kvůli nedostatku financí a akreditaci jen na pět let odešlo mnoho pedagogů a lékařů. I teď se fakulta potýká s ohrožením několika fakult, kde možná nebude schopna uspokojit zájem studentů.

Odliv mozků

Málo financí, odcházení pedagogů a další problémy stále ohrožují existenci a chod Ostravské univerzity. Ačkoliv univerzita čekala navýšení rozpočtu, nic takového se nakonec nestalo. Kvůli nedostatku peněz musí škola omezit podporu vědy a výzkumu, což se odráží na její personální stránce. Nejen, že ji opouštějí vážení pedagogové, ale také se stává méně atraktivní pro studenty. Právě personální ztráty vedou ke snížení kvality i dostupnosti vzdělávání na univerzitě.

Vyšší platy na středních?

Jak už vyšlo v mnoha článcích, učitelé na středních školách mají mnohdy vyšší platové ohodnocení než ti vysokoškolští. Není proto divu, že raději odejdou na některou soukromou střední školu. Rozdíl přitom rozhodně není zanedbatelný. V některých případech se totiž jedná až o 15 tisíc korun, které mají pedagogové na středních školách navíc.

Přečtěte si také: Nová hala v Havířově je jen začátkem rekonstrukce nádraží

Nestěžuje si ale jen Ostravská univerzita, ale přidávají se k ní i další vysoké školy v kraji. Všechny se bojí, že kvůli podfinancování budou muset některé obory zaniknout.