Příští rok bude osudný pro bývalé ghetto Přednádraží

bývalé ghetto Přednádražíbývalé ghetto Přednádraží

Toto jaro se zdálo být poslední pro železničářskou kolonii a pozdější ghetto v Ostravě-Přívozu, avšak se tak nestalo. Uplynulo více jak půl roku a ghetto v podobě zchátralých domů stále stojí, protože okolní pozemky nezměnili majitele, jak bylo dohodnuto.

 

České dráhy jsou současným vlastníkem těchto pozemků a měl proběhnout obchod mezi nimi a Ostravskými opravami a strojírnami, ten však zatím neproběhl. V červnu se aktualizovalo stanovisko k prodeji, ale v září bylo změněno. V současné době by se měla smlouva předložit kupujícímu.

 

Úprava smlouvy zdržela prodej

Zájem o tyto pozemky mají Ostravské opravny a strojírny, které sousedí s Přednádražím. Firma chce rozšířit svůj areál, a proto koupily zchátralé budovy i s pozemky pod nimi, ale ke zbourání musí být vlastníky i okolních pozemků, které jsou ovšem stále ve vlastnictví Českých drah.

 

Mluvčí Opraven potvrdil, že smlouva již podepsaná byla, ale chtěli vypustit několik omezení v nakládání s pozemky. Jednání o prodeji pozemku se tedy protáhlo kvůli úpravám ve smlouvě o několik měsíců.

 

Domy se budou bourat příští rok

Momentálně se na pozemcích provádí revitalizace a později příjde na řadu vytvořený projekt na stavbu hal pro opravu kolejových vozidel. Domy z cihel byly v Přednádraží postaveny už před první světovou válkou, kdy největšího rozkvětu se místo dočkalo, když zde byla železničářská kolonie.

 

Osud domů byl zpečetěn poté, co se z Přednádraží stalo romské ghetto. Obyvatelé ghetta se z tohoto místa museli vystěhovat v roce 2014 kvůli nesnesitelným hygienickým podmínkám.