Sushi jako poklad japonské gastronomie

Sushi jako poklad japonské gastronomieSushi jako poklad japonské gastronomie

Když se řekne slovo “sushi”, někteří nad tím ohrnou nos, jiným se začnou sbíhat sliny kolem úst. Pravdou je, že sushi dělí lidstvo na dvě poloviny, a sice na ty, kteří sushi mají rádi, a na ty, kteří ho zrovna nemusí. Do jaké skupiny se řadíte vy? Ať už se řadíte do jakékoli skupiny, nemůžeme nic namítat proti faktu, že sushi je pokladem japonské gastronomie. Sushi připravují japonští mistři gastronomie, učí se sushi připravovat i několik dlouhých let. Japonské mistry připravující sushi často spojuje důraz na preciznost, používání čerstvých ingrediencí nebo kombinování rozmanitých chutí. 

Nicméně vraťme se k samotnému pokrmu. Na sushi si lze dnes pochutnat opravdu ve všech koutech světa, i u nás najdeme několik sushi barů a sushi restaurací, kde podávají tento vynikající japonský pokrm. Pravdou ale je, že první zmínky o sushi pochází už ze 7.století, podle všeho k jeho vzniku došlo úplnou náhodou. 

V současné době existuje několik druhů sushi, které lze ochutnat. Obecně lze říct, že se jedná o jednoduché, přesto velice chutné kombinace, které nejsou synonymem experimentování. 

Nejznámější druhy sushi

K nejznámějším druhům sushi patří jednoznačně maki sushi, které je nejvíce oblíbeným druhem a zároveň jakýmsi základním druhem mezi sushi. Jsou to rolky plněné rýží s kousky čerstvých ryb, případně se může místo ryb dávat zelenina. Při konzumaci tohoto jídla by se měl mezi jednotlivá sousta dávat i nakládaný zázvor, který neutralizuje chuť. Požitek ze sushi tak bude ještě lepší. 

Dalším druhem sushi je takzvané temaki sushi, což jsou kornoutky vytvořené z řady nori s náplní. Jedná se o krapet větší sushi, než je běžné. Nejedná se o sushi na jedno sousto. 

Druhy sushi vznikají i mimo Japonsko

Je třeba říct, že dnes je sushi známé po celém světě, řada druhů vzniká i mimo Japonsko. Například kalifornské sushi z Japonska nepochází, jedná se o obráceně připravené maki sushi. Není nutné kvůli sushi jezdit do Japonska. V České republice najdete řadu specializovaných sushi restaurací od Ostravy po Prahu, ale nejen ve větších městech, ale i často i v malých.