Štíhlá za vysokou cenu

Štíhlá linieŠtíhlá linie

Bulimie je nemoc, o které se příliš na veřejnosti nemluví, a přitom se jedná o velmi vážnou věc, která může zničit život nejen mladým dívkám. V dnešní době vychrtlých modelových idolů se každá žena snaží ztratit co nejvíce tuků, aby se i ona mohla cítit v kurzu.

Touha po štíhlé linii může vést až k psychickému onemocnění, neboli bulimii, která patří do skupiny poruch příjmu potravy stejně jako anorexie. Obě tyto zmíněné nemoci mohou mít smrtelné následky, protože tělo nepřijímá žádné živiny potřebné pro běh organismu.

Štíhlá, štíhlejší, nejštíhlejší

Pacientky trpící bulimií se zbavují potravy vyvolávaným zvracením či požíváním projímadel, aby náhodou nezískali nějakou tu kalorii. Tyto pacientky si neuvědomují, jak hazardují se svým životem. Na začátku drží tyto postižené anorektickou dietu, která se přehoupne do záchvatů přejídání a následně přicházejí pocity viny.

Taková osoba ztrácí sebeúctu a může dojít až k sebepoškozování, kdy požívají pacientky různé jiné látky, které mohou být zdraví ohrožující. Bulimie má více příčin, kdy ta biologická je způsobena množstvím diet, psychologická zase nespokojenosti s vlastním tělem, což může mít kořeny už v dětství či ve vztahu.

Není to problém pouze žen

Poruchou může trpět kdykoliv, není to nemoc, která by byla typická jen pro určité pohlaví, rasu či věk. V minulosti bylo větší procento žen trpících tímto onemocněním, avšak v posledních letech se zvyšuje počet žádosti mužského pokolení o léčbu. Bulimie se vyskytuje i u sportovců v gymnastice a atletice.

V Česku bylo v roce 2015 ošetřeno 3562 pacientů s poruchou příjmu potravy a z toho 1235 bylo nově přihlášených. Tato čísla by byla větší, pokud by se neutajovala podstatná část problémů. Známou bulimičkou byla císařovna Sissi a od šedesátých let odstartovala modelka Twiggy kult podvyživených modelek.