Platby budou možné v pár sekundách

Platby v pár sekundáchPlatby v pár sekundách

Lidé i firmy už nebudou čekat na platbu do dalšího pracovního dne, jelikož od nového roku se zrychlí platby a to pouze na pár sekund. Rok 2018 je zasvěcen rychlým platbám, které budou banky nabízet okamžité platby své klientele.

 

Domácnosti i firmy tak budou moci poslat peníze i na účet v jiné bance za několik málo sekund. Další výhodou bude dostupnost služby nepřetržitě, takže nezáleží na tom, zda je pracovní den či kolik je hodin. Komerční banky se dohodly s českou národní bankou, že začnou systémy nastavovat již na začátku roku 2018.

 

Do konce roku budem platit okamžitě

 

Po pečlivém testování v druhé polovině roku bude následovat spuštění, takže to konce roku již bude tato možnost na světě. V současnosti trvá převod většinou do druhého pracovního dne, nová služba však dokáže převést až 400 tisíc korun během pár sekund na jakýkoliv účet a to i v noci či o víkendu.

 

Okamžité platby byly testované již v roce 2017, avšak banky chtějí mít naprostou jistotu, že platby budou probíhat bez problému. Banky se dohodly s českou národní bankou, což byl základní krok k možným změnám. K této změně byly banky nuceny především ze strany klientů, kteří o tuto službu mají zájem.

 

Služba bude nejspíš zpoplatněna

 

Zatím není jasné, zda bude služba zpoplatněna, to prý záleží na částce, jakou si ČNB řekne za zpracování plateb. Ta však ceník ještě nezveřejnila a klienti nejsou zvyklí za převody platit, ty zatím banky zpravidla dotují. Okamžité platby však budou nadstandardní službou.

 

Expresní platby jsou v nabídce bank již v současnosti, ale za tuto službu se platí přibližně sto korun a služba není funkční přes víkend a v noci. Podle průzkumu by tuto službu využila až polovina lidí v Česku. Pokud si klient nechce za službu připlatit, pak může stále využívat běžné platby.