Na Ostravsku se stále zvyšuje hlad po IT odbornících

Hlad po IT odbornícíchHlad po IT odbornících

Ostravská firma Tieto začíná učit programování i školáky, neboť odborníků v oblasti IT je stále málo. Společnosti nestačí pouhé dodávání stavebnic do škol, které mají zlepšit technické dovednosti školáků.

 

Firma Tieto spustila vlastní program pro školáky, který je má naučit programování. Mnoho dětí, které teď momentálně chodí do škol, mohou v budoucnu nastoupit do profesí, jež nejsou ještě dnes známé. Principy programování se však nemění.

 

IT není jen Excel a PowerPoint

Programování je specifický druh přemýšlení a plánování při sestavování programu, které se snaží odborníci z počítačové firmy vtlouct dětem do hlavy již v mladém věku. IT specialisté chybí v Ostravě již dlouhou dobu, takže se snaží firma získat studenty z VŠB, ale i ze středních škol.

 

Firma jde zcela novou cestou, která ještě nebyla žádnou jinou firmou vyzkoušena. V plánu je také zavedení různých poboček, kde budou pracovat lidé v menších týmech a nebudou tak muset dojíždět za prací až do Ostravy.

 

Zaměstnanců je pořád málo

V současné době pracuje v ostravské pobočce Tieta 2400 lidí a letos přijali 450 nových členů. Stejný počet zaměstnanců se budou snažit získat v příštím roce. Dnes je zaměstnáno na pobočce čtrnáct procent cizinců, kteří pocházejí ze všech koutů světa.