Ideální poměr světla v bytě

Ideální poměr světla v bytěIdeální poměr světla v bytě

Celkem čtyři tisíce hodin za rok svítíme v domě přírodním světlem a z toho polovinu svítíme intenzivním světlem. Záleží hlavně na ročním období, ale především na orientaci oken na určitou světovou stranu v bytě či domě.

 

Venkovní světlo kolísá, neboť při zataženém počasí může mít několik tisícovek luxů, kdežto při jasném počasí jsou to až stovky tisíc luxů. Pro výborný zrak a fungování biologických funkcí potřebujeme přes 1500 luxů.

 

Sever – rovnoměrné světlo

Ze severu nesvítí přímo světlo, takže v létě je v takových místnostech v létě chládek. Rodinné domky jsou navrhovány tak, aby byly na této straně toaleta, koupelna, komora, šatník nebo chodba. Z hlediska rostoucích letních teplot je vhodné umístit na tuto stranu i ložnici.

 

Východ – intenzivní ranní světlo

Na této straně vychází slunce, takže v ranních hodinách je zde největší světlo. Na této straně je vhodné umísťovat místnosti, ve kterých strávíme nejvíc času ráno. Okna můžeme vybavit žaluziemi nebo záclonou, pokud zde máme ložnici.

 

Západ – slunce do domu navečer

V létě je slunce položeno nízko a pálí až do večerních hodin, takže se v místnosti mnohdy nedá být. Venkovní stínění je nutné pořídit v takto orientovaných místnostech, jaké si vyberete už záleží pouze na vašem vkusu.

 

Jih – výrazné slunění

Z jižní strany nám do bytu dopadá ideální světlo celý rok. V zimě je sluníčko nízko a dopadá na dům téměř kolmo, kdežto v letních měsících dopadají sluneční paprsky v ostrém úhlu a odráží se tak o okenní tabule. Je vhodné vytvořit tepelný štít z textilu nebo hliníku.