Socha Janáčka nově v Ostravě

Socha L. JanáčkaSocha L. Janáčka

V Ostravě se objevila nová bronzová socha skladatele Janáčka, která nebude rozhodně poslední sochou slavných rodáků z Ostravska. V plánech do budoucna se objevila také socha Věry Špinarové či Karla Kryla. Sochy patří k dalšímu kroku jak oživit veřejný prostor ve městě.

Centrum Ostravy je nyní obohaceno o sochu skladatele Leoše Janáčka, který jakoby odpočívá na lavičce a přitom hladí lišku Bystroušku. Toto krásné dílo můžou návštěvníci Ostravy spatřit na Jiráskově náměstí, které je známé pod lidovým názvem Kuří rynek.

Sochu si oblíbili všichni

Mluvčí obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Jana Pondělíčková oznámila, že je v zájmu města vytvořit ještě dvě sochy osobností spjatých s regionem. Socha zpěvačky by měla stát přímo v Husově sadu a socha písničkáře zase poblíž budovy Českého rozhlasu.

Janáček zemřel právě v Ostravě, a to v roce 1928. Jeho ostravskou sochu vytvořil sochař David Moještík, který vytvořil také památník operace Anthropoid v našem hlavním městě. Sochu Janáčka v Ostravě si v současné době prohlíží mnoho kolemjdoucích, kteří se se sochou také fotí.