Ceny nájmů vzrostly – i v Ostravě?

Ceny nájmů vzrostlyCeny nájmů vzrostly

Žijeme ve světě, v němž je ekonomika na velice dobré úrovni. Česká republika se nyní může jenom chlubit tím, jak skvělou ekonomiku nyní má. Bohužel však není pracovní síly, ale tento problém se zkouší řešit. Kromě toho není taky vůbec sympatické neustále zvyšování cen. Ceny rostou nejen u potravin, ale taky u nemovitostí, což se samozřejmě odráží i na ceně nájemného. Jestli tedy hledáte bydlení, tak rozhodně musíte počítat s tím, že v univerzitních městech nyní zaplatíte přehnaně moc.

Zvyšování cen je už skutečně dlouhodobý proces, kterému se asi nevyhneme. Bohužel se neustále zvyšování cen dotklo i cen nájmů. Ceny nájmů vzrostly hlavně začátkem letošního školního roku, kdy se do univerzitních měst nasunuly davy nových vysokoškolských studentů. Ti měli ohromný problém s tím, najít si své vlastní bydlení.

Jak to tedy vyřešili?

Studenti obvykle hledají velké byty, v nichž budou se svými kamarády bydlet. Nájemné je sice ve velkých bytech větší, ale jelikož se na to složí, není to nikdy tak velká „pálka“. Bohužel nyní stouply ceny právě u velkých bytů, kdy tedy pronajímatelé chtěli vydělat hlavně na chudých studentech, proto se studenti začali obracet na školní koleje. Koleje jsou vždycky až tou poslední možností. Bohužel letos to nešlo jinak, letos skutečně museli studenti využít této možnosti. Na některé se však nedostalo a někteří se tak museli přestěhovat do přehnaně drahých bytů, které je jistě přivedou brzy na mizinu.

O kolik vzrostly nájmy?

Nájmy v univerzitních městech vzrostly skutečně o mnoho tisíc korun. V Praze nájem vzrostl o neuvěřitelné tři tisíce korun, v Ostravě a v Brně se pak jednalo o nárůst cen nájmů o 2500 korun. Nejlépe na tom je Olomouc, kde nájem vzrostl „jenom“ o tisícikorunu, což je však v porovnání s ostatními městy vážně malý nárůst.

Nejvíce rostly ceny u velkých bytů, jak již bylo zmíněno. Pronajímatelé se totiž najednou začali zajímat o to, kolik lidí ve skutečnosti v bytě bydlí. Jelikož ve velkých bytech vážně žije většinou větší množství studentů, rozhodli se na nich patřičně vydělat, proto nájmy navýšili.