Celníci v Ostravě odhalili chráněné korály

Celníci v Ostravě odhalili chráněné korályCelníci v Ostravě odhalili chráněné korály

Turisté si dovezli z Malediv chráněné korály, protože jak tvrdili, o zákazu nic nevěděli. Celkem tři turisté si dovezli 42 kusů chráněných korálů, což bylo odhaleno při letištní kontrole, když celníci prohledávali zavazadla. Turisté se ovšem vymlouvali, že oni nemají zdání o zákazu.

Zmínění turisté si dovezli korály do domoviny, protože chtěli nějaký suvenýr jako připomínku na krásně strávenou dovolenou. Jedná se však o přísně chráněné exempláře ohrožených druhů volně žijících živočichů.

Náhodná kontrola odhalila vzácné exempláře

Kontrola probíhala na ostravském letišti, kde dorazily opožděně zavazadla pravidelnou linkou z Prahy a celníci tak provedly kontrolu všech těchto zavazadel. V zavazadlech zmíněných turistů nalezli celníci přísně chráněné ohrožené druhy korálů.

Turisté se sice vymlouvali na nevědomost, avšak jak všichni víme – „Neznalost zákona neomlouvá.“, takže pachatelé budou muset zaplatit pokutu v hodnotě několika tisíc korun. Případ momentálně řeší Česká inspekce životního prostředí v Ostravě, jež rozhodně o uložení pokuty.

Korály poskytují život ostatním organismům

Korálové útesy jsou velice důležité pro mnoho živočichů v mořském ekosystému a jejich porušení ohrožuje spoustu jiných druhů živých tvorů. Mnoho korálových útesů je ohrožena především okyselováním oceánů, takže ještě násilné odlamování turisty povede k velké zkáze.

Převážením tvrdých schránek korálů porušují turisté úmluvu CITES, která je o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin. Pokud chce turista převážet tvrdé schránky živočichů, tak potřebuje nutně povolení.