Něžná krása z Tibetu v Zoo Ostrava

Modřil Zoo OstravaModřil Zoo Ostrava

Tropická vedra posledních týdnů už spíše připomínají červenec než začátek června, a proto mnoho návštěvníků areálu ostravské zoologické zahrady vyhledává stín, ať už u výběhů zvířat, nebo při procházení botanických cest.

Šest kilometrů dlouhé stezky botanickým parkem nabízejí nejen více místa k odpočinku ve stínu vzrostlých stromů, ale také možnost prohlédnout si rostliny, které jsou zde vysázeny. Jednou takovou rostlinou je i právě kvetoucí modřil. Tuto rostlinu zná málokdo, ale indigo, které dalo charakteristickou barvu džínům nebo modrotiskovým látkám, je název všeobecně známý. A modřil, přesněji druh modřil barvířský (Indigofera heterantha), je právě tou rostlinou, z níž se indigo získává, respektive získávalo, dnes už se využívá jen pro barvení originálních textilií a při restaurování starých.

Modřil rostoucí v Zoo Ostrava na Cestě stínů a Cestě vody sice není přímo tímto druhem, ale i přesto  je velice efektní a v ČR málo rozšířený. Tento vzdušný keřík pochází z Himalájí, jeho opadavé listy vypadají jako miniaturní listy akátu, jsou středně zelené až sivě zelené a na podzim žloutnou. Květy jsou netypické a nepodobají se ničemu, co se na našich zahradách běžně pěstuje. Tvarem možná připomínají točenou zmrzlinu. Vzpřímená květenství jsou složená z motýlovitých květů růžové až sytě purpurové barvy – podle půdních podmínek. Kvete celé léto. Roste poměrně rychle a v našich podmínkách se jeho velikost pohybuje kolem 1,5 m na výšku a o něco málo více do šířky.

Modřil není náročný na údržbu, lze jej pěstovat i bez jediného zásahu, ale není pak příliš pěkný. K maximálnímu efektu, kterým modřil umí navodit až exotickou atmosféru Indie a Tibetu, potřebuje velice živné, výborně odvodněné půdy a plné slunce. Každý rok zjara před rašením je možné provést radikální řez, aby vytvořil nové dlouhé větve s velkým množstvím květů. Ve své domovině se používá v košíkářství a při vyplétání můstků nebo také jako palivo. Květy se konzumují vařené a nakládané.