Moravskoslezský kraj rozdává seniorům hlásiče požáru.

hlásiče požáru

Hlásiče požáru a detektory oxidu uhelnatého zajišťují v domácnostech vyšší bezpečnost, v případě požáru totiž dají obyvatelům včas vědět. Zejména senioři jsou v rámci bezpečnosti rizikovou skupinou, protože můžou mít omezenou pohyblivost či reflexy. Moravskoslezský kraj proto poskytuje seniorům tato zařízení zcela zdarma.

Tyto dárky rozhodně nejsou žádnou novinkou. Kraj už takto rozdal 13 a půl tisíce hlásičů a i letos číslo neustále roste. Hlásiče dokáží detekovat vznikající požár a upozornit své okolí při nebezpečí nadýchání zplodin.

Přečtěte si také: Elektrická požární signalizace v domech s pečovatelskou službou.

Nejzranitelnější skupina

Senioři jsou v požární bezpečnosti ohroženou skupinou, především, pokud žijí sami. Stačí malá chvilka nepozornosti nebo neobratnosti a doslova je oheň na střeše. V případě, že by k požáru došlo ne jejich zaviněním, si toho mohou všimnout mnohem později než jiní obyvatelé domu. Hlásiče mají tedy starší osoby upozornit na požár nebo před nebezpečným oxidem uhelnatým.

Hlásiče požáru mají opravdu smysl

„V roce 2020 díky hlásičům vyrazili moravskoslezští hasiči k celkem 133 případům, vloni evidujeme 87 výjezdů na základě údajů z čidel. Od začátku tohoto roku máme hlášeno dalších už 83 výjezdů, které reagovaly na signál z hlásičů či detektorů a díky kterým se podařilo zabránit možná fatálním neštěstím. Pro nás je to signál, že náš projekt rozhodně má smysl,“ uzavřel hejtman kraje Ivo Vondrák.