Vsetín si připomenul 168. výročí od narození T. G. Masaryka

výročí od narození T. G. Masarykavýročí od narození T. G. Masaryka

Zástupci vsetínské radnice, Tělocvičné jednoty Sokol a dalších společenských organizací se 7. března sešli před pomníkem Tomáše Garrigue Masaryka na Palackého ulici, aby si společně připomněli 168. výročí jeho narození. Program doprovodili recitačním vystoupením žáci ze ZŠ Ohrada a mužský pěvecký sbor Lumír.

„Letos v listopadu oslavíme 100. výročí od zvolení Masaryka do funkce prezidenta. Právě jemu děkujme za nově vytvořenou demokratickou republiku, jejíž podstata přetrvává dodnes,“ uvedl starosta Jiří Růžička.

Květiny a svíčky položili k pomníku prvního prezidenta nejen zástupci radnice, ale také zástupci Českého svazu bojovníků za svobodu, Sokola, Klubu českého pohraničí i studenti Střední odborné školy Josefa Sousedíka a žáci základní školy na Ohradě, kteří se podíleli také na kulturním programu. Ten zakončil zpěvem státní hymny mužský pěvecký sbor Lumír, k němuž se přidali i všichni přítomní.

Po Masarykovi bylo pojmenováno vsetínské gymnázium a knihovna. Vzpomínkou na jeho velké a zásadní činy jsou mimo jiné i dvě busty. První se nachází před základní uměleckou školou a druhá je umístěna v Jasenicích na místě, kde v roce 1911 proběhlo významné předvolební shromáždění.

Tomáš Garrigue Masaryk byl nejen mimořádně úspěšným českým vědcem, pedagogem, filosofem, politikem, žurnalistou, ale především zakladatelem novodobého československého státu a prvním československým prezidentem. Na Valašsku byl Masaryk v povědomí občanů už před rokem 1907. Nejen, že zde trávil mnoho času, ale významným způsobem se zasadil o jeho rozvoj. Masaryk se v rámci své kandidatury orientoval v takzvaných východomoravských městech, mezi nimiž byl i Vsetín, Valašské Meziříčí nebo Rožnov pod Radhoštěm.