Územní plán Opavy může jít k soudu

Územní plán OpavyÚzemní plán Opavy

Opavlen bojuje proti městu Opava, které nově vydalo územní plán, jež zpřísňuje podmínky nakládání s pozemky na smíšené městské ploše. Společnost Opavlen tak porušuje tyto podmínky na bývalém brownfieldu po textilní výrobě u opavských městských sadů.

Firma se snaží proti novému územnímu plánu bránit, ale město naopak tvrdí, že rozhodlo správně. Nový územní plán není určen podle stávajícího využití území, protože v současnosti je tam mnoho podnikatelů, jako například malé autoservisy, které by tam dle nového územního plánu neměly být.

Z brownfieldu využitý prostor

Opavlen se rozkládá na ploše 26 tisíc metrů čtverečních hned vedle městských sadů v Opavě, kde vznikly prostory pro obchodní činnost a služby. Jedná se o bývalý brownfield, kde stála v minulosti textilní továrna a přilehlý areál.

V minulosti byl tento areál zaveden v územním plánu jako plocha průmyslu, ale v roce 2008 se změnilo využití na plochy smíšené městské, takže vše bylo v souladu s územním plánem. Nový územní plán zpřísnil podmínky tak, že zde mnoho stávajících firem nemůže být provozováno.

Radnice tím bojuje proti hypermarketům

Úprava podmínek je prý podle magistrátu nutná, protože si nepřejí, aby na místě bývalého brownfieldu vznikl nový hypermarket. Pro stanovení podmínek se musí brát v potaz celá Opava a nebyl tak vymezována pouze funkční plocha firmy Opavlen.

Opavlen chce vést spor, až k soudu, kde s právním zástupcem zváží další kroky, jak proti změně využití bojovat. Opavlen bere tuto změnu jako znehodnocení jejich majetku. Pokud současné využití bylo jednou změněno, pak se zase může změnit na brownfield jako předtím.