Tancem z ghetta

Tancem z ghettaTancem z ghetta

Taneční škola A.D.S. Company v zadním přívoze vede mladé tanečníky HIP-HOPU, electro boogie a break dance. Patnáct chlapců a jedna dívka jsou vedeni Adrianou Adámkovou, která tuto taneční školu založila společně s maminkou. Denis Dubnický a Zdeněk Baláž patří k nejlepším z nich, a to nejen v přívoze, ale v celé republice.

Denis navštěvuje teprve čtvrtou třídu a Zdeněk šestou, ale oba jsou již v romské komunitě v sociálně vyloučené lokalitě idoly. Největší fanynku má však Denis ve své babičce, která jej podporuje a doprovází jej občas na soutěže.

Nejlepší ve své kategorii

Chlapci jsou na soutěžích jediní Romové a zároveň jsou ve svých kategoriích nejlepší. Již procestovali všechna velká města v České republice a podívali se také do Kielce v Polsku či do Grazu v Rakousku, což je pro sociálně slabé rodiny a jejich vrstevníky nepředstavitelná realita.

V červnu měli představení na náměstí v Přívoze u kostela, kde sklidili velký aplaus a Romové přišli pouze na jejich vystoupení. Jednoznačně jsou chlapci velkým vzorem pro tuto vyloučenou komunitu. V kategorii dětské vyhrál republikové mistrovství a získal tři medaile.

Nic není zadarmo

Vše je bohužel o penězích, a aby se chlapci mohli z vyloučení protancovat, je potřeba sehnat k tomu finance. Pro staršího z talentů se například povedlo sehnat peníze z nadace Pomozte dětem.

Dále je nutná obrovská trpělivost cvičitelky, neboť jedinci potřebují ráznou ruku při vedení. Každopádně si zaslouží zakladatelka velké uznání, neboť energie a čas, který do toho vložila je nedocenitelná.