Starým vlakům směr Beskydy odzvonilo

Nové vlaky do BeskydNové vlaky do Beskyd

Z Ostravy do Beskyd jezdili vlaky staré třicet a více let s koženkovými potahy na sedadlech, ale tomu je teď už konec! Moravskoslezský kraj získal dotace na nákup nových moderních vlaků, takže už ničemu nebrání k tomu, aby se turisté vozili v nových soupravách.

Železnice mezi Ostravou a Frenštátem pod Radhoštěm chystá novinku v podobě nových moderních souprav vlaků. Pro nákup pěti souprav získá kraj dotaci 765 milionů korun, takže jen opravdu velká smůla může zabránit zisku této dotace.

Finance z evropských fondů

Regionální doprava se také dočkala svého vítězství, protože ministerstvo dopravy vyčlenilo 7,7 miliardy korun právě na nová železniční vozidla. Finance byly vyčleněny z evropských fondů a prvním plánem bylo rozdělení částky mezi většinu krajů.

Tento plán ovšem nevyšel, neboť pouze tři kraje zažádaly o dotaci a celkově dokázali vyčerpat 92 procent dotace. Moravskoslezský kraj měl velké štěstí, protože se zařadil právě mezi tyto tři vítězné kraje, kterými jsou dále kraj Plzeňský a Jihomoravský.

Hurá vlakem do Beskyd

Finanční dotace v částce 765 milionů pokryje zhruba 70 procent celkové částky za nové soupravy. O všem musí ještě rozhodnout hodnotitelská komise a poté se mohou nakoupit soupravy třívozových vlaků typu puch-pull (tlačené-tažené), které tvoří na jedné straně lokomotiva a na druhé řídící vůz.

Tato trať je nejfrekventovanější jednokolejná trať v naší zemi, protože každý den jí využívá tisíce lidí, kdy mnoho z nich jsou také turisté, kteří míří na výlet do Beskyd. Trať vede z Ostravy přes Frýdek-Místek a Frýdlant nad Ostravicí do Frenštátu pod Radhoštěm.