Rysice uhynula kvůli pytlákovi

Pytlák na OstraviciPytlák na Ostravici

V Beskydech řádil pytlák, který postřelil rysici Lauru, ta byla nalezena u horské obce Ostravice loni v říjnu. Až teď víme díky pitvě, že rysice byla postřelena a zemřela na následky otravy, jelikož rána, kterou kulka způsobila zahnisala a způsobila celkovou otravu.

 

Veterinární a farmaceutická univerzita v Brně zjišťovala následky úmrtí a dopátrala se těchto výsledků. Rysice Laura byla zachycena fotopastí Hnutí Duha a v době, kdy uhynula měla dvě mladé, které jsou ještě příliš malé, takže není jasné, zda zimu přežijí.

 

Ztráta Laury znamená ohrožení populace

Dle ochranářů přírody se mladí rysi pohybují stále v okolí Lysé hory, ale zda krutou přicházející zimu přečkají to je ve hvězdách. Populace rysa ostrovida v Beskydech je kvůli smrti samice Laury ohrožena, protože je to již druhá uhynulá samice, která mohla porodit další mladé.

 

Loni v dubnu bylo nalezeno tělo samičky Lenky, která byla v minulosti také postřelena, jelikož se našla úlomky olova v podkožním tuku. Střílení na rysa je proti zákonu, ale hlavně proti morálce a etice vůbec, takže pokud na rysy někdo střílel vědomě musel to být podlý pytlák.

 

Laura trpěla

Pokud bude pytlák dopaden, tak si odsedí až tři roky vězení. Rysice musela velice trpět, jelikož v době, kdy bylo její tělo nalezeno vážila pouze deset kilogramů, tudíž jí muselo střelné zranění velice přitížit. Smrt rysice je pro beskydskou populaci velikou ztrátou.

 

Zákon o ochraně přírody a krajiny ukládá pokutu ve výši až sto tisíc korun za usmrcení zvláště chráněného živočicha. Čin však může být souzen jako trestný čin dle trestního zákoníku a v takovém případě by šel pachatel sedět na tři roky do vězení.