Nejznámější vánoční tradice – víte, co znamenají?

Nejznámější vánoční tradiceNejznámější vánoční tradice

Vánoce jsou svátky klidu a pohody. Většina lidí v těchto svátcích bohužel vidí stres, protože tito lidé nakupují vánoční dárky na poslední chvilku, pečou na poslední chvilku i uklízejí na poslední chvilku. Raději se do všeho pusťte s předstihem, ať jsou pro vás letošní vánoční svátky skutečně jenom o pohodě a klidu. K Vánocům se kromě dárků, pečení a uklízení pojí taky tradice. Je skvělé, kolik rodin vánoční tradice udržuje, kolik rodin tyto tradice ukazuje dětem, aby zkrátka i ony až budou velké tradice dodržovaly. Pokud tradice znáte, ale nevíte, co znamenají, ukážeme vám nyní ty

nejčastější a nejběžnější.

Vánočních tradic je skutečně mnoho! Každý má své oblíbené. Pojďme si připomenout nejdříve jednu tradici, která se však dneska už nedělá, ale která byla populární hlavně do první poloviny dvacátého století. Do této doby bylo ještě všude k sehnání olovo. Rozehřáté olovo se u štědrovečerního stolu vlilo do studené vody a z toho, co vzniklo, se věštila budoucnost. Bohužel tato tradice už není tak běžná, což je škoda.

Pojďme se proto podívat na tradice, které jsou stále aktuální a které mnoho rodin na Štědrý den skutečně dělá.

• rozkrajování jablíček

Hlavní a asi nejoblíbenější tradicí je rozkrajování jablíček. Tuto tradici milují nejen děti, ale taky i dospělí. Pokud se vám při rozkrojení jablíčka uvnitř ukáže hvězdička, váš příští rok bude zdravý. Jestli se vám však ukáže křížek, bohužel to nevěstí nic dobrého.

• pouštění lodiček

Další oblíbenou tradicí je i pouštění loděk. Loďky jsou samozřejmě ze skořápek oříšků a pouští se většinou ve vaně nebo v lavoru. Pokud se loďka stále drží u kraje, znamená to, že příští rok pro vás nebude nijak zvláštní, bude takřka stejný. Pokud se vám lodička dotýká jiné lodičky, čeká vás nějaké nové přátelství, nová láska. Pokud se lodičky drží v kruhu, bude vás čekat ve vztahu vzájemná tolerance. Pokud jste uprostřed kruhu, měli byste si dát pozor, protože během roku budete potřebovat pomoc.