Morseovka rozpoutala komunikační revoluci

Morseovka rozpoutala komunikační revoluciMorseovka rozpoutala komunikační revoluci

Vynálezce Samuel Morse si nechal patentovat před 180 lety svůj abecední kód v elektrickém telegrafu a tento vynález se rozšířil po celém světě. Všichni dnes znají volání o pomoc SOS, které je v podobě tří teček, tří čárek a poté zase tří teček.

Morseovka volala o pomoc, vyhrávala boje a oznámila konec války, avšak v současnosti její význam upadá a používají jí většinou nadšení radiotelegrafisté. Americký vynálezce začal používat morseovku jako komunikační kód pro elektrický telegraf.

První zpráva byla z Bible

Samotný elektrický telegraf byl vynalezen roku 1836 v Německu a Anglii, odkud se rozšířil do celé Evropy. Tento přístroj přenáší znaky a kódy na dálku pomocí kabelů. Právě Morse pak propojil Ameriku s Evropou, kdy jeho přístroj by založen na principu – svítí/nesvítí či pípá/nepípá.

Světovým se stal Morse díky svému kódování, které převedlo tečky a čárky na písmena. První taková zpráva byla odeslána až v roce 1844 pomocí soustavy telegrafních sloupů, která vedla z Baltimoru do Washingtonu.

Bez kabelu ani ránu

Období telegrafů bylo velkolepé a tento přístroj byl využíván na poštách, železnice i úřady. Přístroj fungoval pomocí kabelů, což bylo omezením. Poté se však spojila Anglie s francií pod mořem a netrvalo dlouho a v roce 1858 se propojil i Amerika s Evropou.

Tento 3745 kilometrů dlouhý kabel pojil dva kontinenty, které obdrželi vzájemné zprávy po neuvěřitelných 16 hodinách. Na českém území byla první zpráva odeslána v roce 1850 a o třicet let později již bylo takových zpráv milion.