Lidé prchající před válkou na Ukrajině nyní obsazují pracovní místa, která Češi dlouhodobě nechtějí

Lidé, kteří prchají ze své vlastní země pryč kvůli válce, kterou ani nechtěli vézt, zamířili, mimo jiné země, i do Česka. Zde se snaží uživit a čeští zaměstnavatelé si je pochvalují. Ukrajinští běženci totiž obsazují i taková pracovní místa, která se dlouhodobě nepodařilo zaplnit, nebo je na dané pozico nedostatek pracovních sil.

Noví řidiči a řidičky

Do provozu ostravské městské hromadné dopravy nastoupil nedávno Yurii Blynstov, řidič se 40 letou praxí. Během srpna nastoupí ještě další dva řidiči autobusů a po absolvování kurzu budou další 4 Ukrajinci řídit tramvaje.

Pomocná síla v Liberty

Ukrajinští pracovníci posílí i řady hutního gigantu Liberty, kam nastupují zejména díky poptávce po nových pracovnících ve výrobě. Většina nových zaměstnanců budou, z povahy pracovní pozice, muži, nastoupit ale mají i ženy.

Šikovní zdravotníci

Velikou poptávku po zubařích pocítily i dvě zubařky z Ukrajiny, které v srpnu nastoupily do Fakultní nemocnice Ostrava. Pro nástup bylo nutné, aby Ministerstvo zdravotnictví ČR uznalo odbornou praxi obě doktorkám. Prozatím jsou přijaty na 3 měsíční stáž, po zdokonalené se v jazyce a zaklimatizování se bude možné jednat o případném nástupu.

V Česku našlo již práci více než 101 000 ukrajinských občanů, podle Ministerstva práce a sociálních věcí. Z většiny se jedná o dlouhodobě neobsazená místa. Zaměstnavatelé si ukrajinské zaměstnance pochvaluje, dle jejich slov jsou pracovití, zapadají v pořádku do kolektivu a jsou velice učenliví.