Ledový výcvik ostravských hasičů na hlučínské Štěrkovně

Výcvik ostravských hasičůVýcvik ostravských hasičů

Dvě jednotky HZS Moravskoslezského kraje – ze stanic Zábřeh a Jih – se zapojily ve čtvrtek 8.3.2018 dopoledne na stále solidně zamrzlé hlučínské Štěrkovně do výcviku, zaměřeného na záchranu tonoucích osob, například neukázněných bruslařů. Posloužil jim k tomu vysekaný otvor v ledu, jehož síla dosahovala kolem 10 centimetrů i více. Otvor, obehnaný červenobílou bezpečnostní páskou, vysekali v předchozích dnech kolegové, kteří zde již cvičili.

Profesionální hasiči z Ostravy byli vybaveni nepromokavými kombinézami (tzv. suchými obleky), přilbou a záchrannou vestou. Střídali v tréninku nejrůznějších způsobů záchrany tonoucích osob – například pomocí lana se záchranným házecím pytlíkem, žebříku, páteřní desky a hasičské hadice. Figuranty jim ochotně dělali otužilí kolegové, kterým nepůsobila extrémně ledová voda žádné potíže.

Profesionální hasiči z HZS MSK cvičí během zimních měsíců na ledu obvykle ve všech šesti okresech kraje. Opavští a krnovští na zamrzlé řece Opavě, hlučínští a ostravští na hlučínské Štěrkovně, českotěšínští na vodní nádrži Hrabina a novojičínští například na vodní nádrži Čerťák.

Vzhledem k dalšímu předpokládanému zvyšování teplot vzduchu přibývají velmi rychle i v Moravskoslezském kraji nebezpečná místa, kde se mohli bruslaři ještě uplynulý mrazivý týden vesele prohánět. Hasiči doporučují, aby se nikdo nevydával bruslit sám, ale minimálně ve dvou (třeba kvůli zavolání pomoci na tísňovou linku hasičů, nebo i osobní pomoci kamarádovi z vody pomocí silné větve či navázaných oděvů) a neriskoval jízdu do neznámých partií jezer či rybníků, kde na něj může čekat praskající led. A malí bruslaři pouze v doprovodu dospělých.

Výcvik ostravských hasičů

Výcvik ostravských hasičů