Jak mít dobrý život?

dobrý život

V prostoru městských jatek se aktuálně nachází galerie současného umění v Ostravě, Plato. Jedná se o unikátní budovu z 19. století, která vyniká svým dochovaným industriálním vzezřením. Zrekonstruovaná budova se proměnila na galerii, ve které najdeme 5 výstavních sálů, které mohou fungovat samostatně, ale lze je také propojit. První výstava se zabývá tím, co to znamená žít dobrý život.

Galerie Plato

Cílem galerie Plato je dle jejich slov „poskytnout zázemí všem, kdo chtějí v širších souvislostech porozumět světu“. Pomocí moderního umění se snaží přiblížit jeho bohatost a složitost. Plato je jedinou příspěvkovou organizací města Ostravy, která se věnuje vizuálnímu umění. Plato vzniklo již 1. července v roce 2016, ale teprve od září roku 2022 sídlí v budově bývalých jatek.

Ostravská jatka

První jateční budova v Moravské Ostravě vznikla roku 1880, už v roce 1891 došlo k rozšíření areálu o chladírnu s kotelnou a strojovnou, dále chlévy, hovězí porážka, prodejní haly a vozovna. Další rozšíření proběhlo na začátku 20. století a jateční provoz zde byl zachován až do roku 1965. Budova je charakteristická svým industriálním vzhledem, postavená je z režných cihel. Uvnitř se skrývají moderní prostory pro umělecké výstavy.

Dobrý život

Zahajující výstavou se staly Optimalizované bajky o dobrém životě, která se zabývá právě dobrým životem, co toto spojení znamenalo kdysi a co dnes. Výstava se snaží propojit minulost budovy se současností a nutí návštěvníky zamyslet se nad tím, jak žít dobrý život. Vůbec první výstava v nové budově zabírá všech pět sálů.

Kromě výstavních sálů je součástí budovy také bistro a kavárna, ale také ubytovací prostory pro hosty.