Festival Leoše Janáčka

Festival Leoše JanáčkaFestival Leoše Janáčka

Janáčkovy Hukvaldy a Janáčkův máj budou sloučeny do jednoho festivalu, jež bude nazván Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka. Město Ostrava přispěje částkou šest milionů korun na vznik tohoto festivalu. Moravskoslezský kraj se zavázal poskytnout 3 miliony a město Hukvaldy 200 tisíc korun.

V příštím roce to bude přesně 90 let od smrti Leoše Janáčka. Nové uspořádání festivalu si slibuje, že se tímto krokem stane festival ještě prestižnější a významnější událostí.

V následujícím roce 2018 se festival zahájí 21. května koncertem České filharmonie a bude ukončen koncertem árií z českých oper 30. června na Hukvaldech. Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka bude největším hudebním festivalem s janáčkovskou tematikou v Evropě.

Historie festivalu

První z festivalu na počest tohoto významného skladatele vznikl v roce 1948 pod jménem Janáčkovo hudební Lašsko. Tradice ostravského festivalu začala v roce 1950 a následně v roce 1976 bylo spojeno Ostravské hudební jaro společně s Ostravským májem.

Hlavním důvodem proč se festivaly konají je propagace a prezentace díla Leoše Janáčka a především udržení hodnot klasické hudby i v moderní společnosti.

Doprovodný program festivalu

Základní osou pro festival je měst Ostrava a Hukvaldy, tedy místo úmrtí a narození Leoše Janáčka, avšak součástí budou také koncerty ve vybraných městech a obcích v Moravskoslezském kraji.

Organizátorem tohoto festivalu je obecně prospěšná společnost Janáčkův máj, jež bude zodpovědná za finanční a také produkční zjištění akce. Celková částka na uspořádání prvního ročníku je odhadována ve výši 18,7 milionů korun.