5 způsobů jak na financování podnikání

Způsoby financování podnikáníZpůsoby financování podnikání

Mezi penězi a podnikám je velmi silné pouto. Jen málo firem si dokáže poradit pouze s vlastními finančními prostředky. Mnoho podnikatelských subjektů žádá o pomoc cizí zdroje financování, u kterých je většinou dáno pravidlo, že jsou levnější než vlastní zdroje financování.

1. Běžné úvěry pro podnikatele

Klasické úvěry patří mezi typické zdroje financování, jedná se ve většině případů o dlouhodobé úvěry. Za ekonomické krize podnikatelské úvěry nebyly tak dostupné, ale dnes je situace lepší. Současná situace na finančním trhu se zdá být pro podnikatele nejlepší za posledních několik let.

2. Kontokorentní úvěr

Oblíbený způsob jak financovat je kontokorentní úvěr, který je součástí podnikatelského účtu. Jednoduše je to schválené přečerpání debetního zůstatku na účtu. Finance můžete mít okamžitě a čerpání je možné až do minusu statisíců korun. Úrok se pohybuje kolem 15 %.

3. Leasing

Firemní automobil na leasing je výhodný, protože leasingová společnost sjedná pojištění a povinné ručení, avšak leasing je možné sjednat i na stroje.  V dnešním světě je hitem operativní leasing, kde po splacení vracíte věc pronajímateli, a k příkladu zaplatíte pouze tu část, která se opotřebovala.

4. Faktoring

Jedná se o specifickou formu financování. Pokud máme pohledávky, můžeme ji prodat firmě tomu určené čili faktorovi. Taková firma vám vyplatí peníze za pohledávku, ale ve většině případů je částka nižší než hodnota pohledávky. Výhodou jsou peníze ihned k dispozici.

5. Kapitálové financování

Poslední možnost, jak podnikání financovat, je kapitálové financování. Je to způsob, který jde mimo banku, jedná se například přes investiční fondy. Je to poměrně riziková možnost a vyplatí se podnikatelským subjektům, které prosperují v  podnikání.